Nedostatok spánku? Môže vás zabiť, aj zničiť vám kariéru

0
pixabay

Reklama/advertisment:

Dnes budeme môžno trošku morbídni. Veľa ľudí tvrdí, že sa poriadne vyspia, až keď bude zahrabaní dobrý meter pod zemou. Ale ak sa nechceme čo najrýchlejšie dostať na večný odpočinok, mali by sme sa vážne zamyslieť.

Reklama/advertisment:

Dr. Travis Bradberry, psychológ, ktorý sa venuje spánku, nám pomôže ozrejmiť zopár faktov, ktoré by sme mali brať na zreteľ. Ak silou-mocou chceme ostať hore aj po polnoci, ničíme si tým nielen zdravie, ale i kariéru. Nedostatok spánku má podľa štúdie Division of Sleep Medicine na svedomí zhoršenie nálady, sústredenosti a celkovej výkonnosti mozgu. Vedci tento stav často prirovnávajú k stavu, ktorí zažívame, keď to preženieme s alkoholom. Stav po poriadnej opici je naozaj nič, čo by nám spôsobilo potešenie.

pixabay

Prečo by ste sa mali dostatočne vyspať?

Je to najmä kvôli mozgovej funkcii. Dobre vieme, že bunky mozgu nemajú regeneračnú schopnosť. Ak raz odumrie určité mozgové centrum, poškodenie je žiaľbohu nezvratné. Počas spánku však mozog odstraňuje toxické proteíny, ktoré vznikajú ako vedľajší produkt neurónov, ktoré bežne využívame v štádiu bdelosti. Mozog je schopný odstraňovať tieto proteíny len v stave spánku.

Reklama/advertisment:

Reklama/advertisment:

Ako nedostatok spánku vplýva na naše zdravie

Tu máme vplyvov viac než dosť. Nedostatok spánku zvyšuje riziko infarktu, mozgovej príhody, vzniku cukrovky druhého typu a obezity. Okrem toho sa nám do tela vyplaví čoraz viac stresových hormónov. A poznámka pre pánov. Ak chcete mať potomstvo, tiež by ste si mali dopriať dostatok spánku, pretože jeho nedostatok výrazne znižuje kvalitu spermií.
Viacero štúdii taktiež dokazuje, že ľudia, ktorí dlhšie spia, sa dožívajú dlhšieho veku, ale často to pre ľudí nie je dostatočná motivácia. Tak možno budeme motivovať dámy – nedostatok spánku môže mať viesť k obezite.

Obese

Ľudia, ktorí spali menej než 6 hodín denne, majú až o 30% väčšiu pravdepodobnosť vzniku obezity, než tí, ktorí spia 7 až 9 hodín denne.

(Nielen) na vrchole

Nedávny prieskum spoločnosti, ktorá sústreďuje 500 generálnych riaditeľov zistil, že polovica z nich spí v noci menej ako 6 hodín. A problém sa nezastaví na vrchole. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb tretina zamestnancov v USA spí každú noc menej ako 6 hodín. Nedostatok spánku stojí americké podniky ročne viac ako 63 miliárd dolárov. Je to preto, lebo značne klesá produktivita. Ako riaditeľov, tak aj zamestnancov.
Čo sa s tým dá urobiť?