Byť matkou je šialene náročné. Vedci zistili, že matky pracujú takmer nepretržite

0
pixabay.cm

Reklama/advertisment:

Materská dovolenka je hocičo iné, no určite nie dovolenka. Tehotné ženy si niekedy trošku naivne hladkajú svoje brušká, pričom sú neraz pevne presvedčené o tom, že počas materskej budú konečne relaxovať, s bábätkom poslušne ležiacim v detskej postieľke. Nedávna štúdia však ukázala, že materstvo je naozaj poriadna fuška.

Reklama/advertisment:

To na vlastnej koži skôr či neskôr pocíti každá mamička. Táto skúsenosť sa žiaľbohu nedá preniesť na druhého človeka, a ešte ťažšie sa to vysvetľuje mužom, ktorí sa neraz čudujú tomu, prečo ich pri príchode z práce nečaká vo dverách manželka v negližé a s navarenou večerou. To, že je materstvo naozaj náročné, nedávno potvrdila aj štúdia, ktorá ukazuje materstvo v naozaj reálnom svetle.

Práca, ktorá je naozaj náročná

pixabay.com

Americká štúdia, ktorej sa celkovo zúčastnilo 2-tisíc matiek detí vo veku od piatich do dvanástich rokov, ukázala, že pracovná doba matky začína približne o 6:23, pričom jej šichta “padne” až o 20:31 večer. Tieto údaje sú samozrejme spriemerované, avšak poukazujú na to, aká vyčerpávajúca úloha matky v skutočnosti je. Keby sme sa zamerali na matky ešte menších detí, prídeme na to, že matka je v robote takmer nepretržite.

Reklama/advertisment:

Reklama/advertisment:

pixabay.com

Priemerný človek strávi v robote 8 hodín denne, čo je 40 hodín týždenne, ak nerátame občasné nadčasy. Priemerná matka však v domácej práci strávi oveľa viac času. V priemere je to takmer 100 hodín týždenne (98 hodín).  To však nie je všetko. Pri číslach a štatistike ešte chvíľku zostaneme. Bežná matka má pre seba maximálne 67 minút denne, pričom jej denná šichta trvá v priemere 14 hodín. Na mužoch je počas rodičovskej dovolenky najmä finančná záťaž, no na ženách väčšinou ostáva to ostatné.

Kolotoč povinností, ktorý nikdy nekončí

pixabay.com