Reklama/advertisment:
Žijeme v dobe, v ktorej sa môžete pripojiť na internet prakticky z akéhokoľvek miesta planéty. Mobilné dáta stoja pár eur a bezplatné WiFi pripojenie je dostupné na námestiach, v obchodných centrách, v autobusoch či kaviarniach. Ak sa potrebujete pripojiť na internet a popritom neminúť ani cent, stačí vám zájsť na niektoré z týchto miest. To, že sa v priebehu pár sekúnd dostaneme do virtuálneho sveta, má však aj svoju tienistú schránku. Vedci ukazujú, že rapídne zvýšený počet samovrážd u tínedžerov môže súvisieť s používaním smartfónov, no to vonkoncom nie je hlavná príčina. Samovraždy sú vážny problém, ktorý si vyžaduje urgentnú pozornosť.
Mladá generácia žije vo virtuálnom svete
Reklama/advertisment:
Dnešní “násťroční” dospievajú v dobe, ktorú sme my nepoznali. Káblový telefón mal doma len málokto, a tak sme si viac užívali skutočný život. Medzi kamarátmi sme komunikovali naozaj, trávili sme spolu čas, zatiaľ čo tínedžeri v dnešnej dobe skôr uprednostňujú virtuálnu komunikáciu. To by nemuselo byť to najhoršie. Za posledných 5 rokov v USA rapídne stúpol počet samovrážd. Podľa slov psychologičky Jean Twenge, to môže úzko súvisieť práve s prehnaným používaním smartfónov. A nielen to. Ľudia sa stávajú príliš egocentrickí, čo v nich len prehlbuje pocit sebaľútosti a depresie.
Smartfóny nás nerobia šťastnejšími
Veci nás nikdy neurobia šťastnými. Viaceré štúdie ukázali, že je to tak. A mladí to cítia. Napriek tomu prahnú po veciach, ktoré im navodzujú len ilúziu šťastia. Veľmi ohrozená je generácia, ktorá sa označuje pojmom iGen, sú to deti narodené v druhej polovici deväťdesiatych rokov, teda ročníky 1995 a vyššie. Práve u nich sa ukázalo zvýšené riziko vzniku depresií, pocity úzkosti, izolovanosti a sebaľútosti. Podľa vedcov to môže súvisieť aj s izoláciou, ktorá vzniká v dôsledku závislosti od mobilov. Väčšina predstaviteľov generácie iGen všetok svoj čas trávi na mobile, čo má na ich vývoj negatívny vplyv.
Reklama/advertisment:
Reklama/advertisment:
Čísla hovoria za všetko
Medzi rokmi 2010 – 2015 dosiahol počet depresie medzi mladými neuveriteľných 33 percent. 1/3 mladých ľudí sa cíti absolútne zbytočná. Médiá majú na tom nemalú zásluhu, ako aj závislosť na telefóne či prehnaný egoizmus, kedy sa človek sústredí len na seba a zabúda na všetkých navôkol. To má dôsledok aj vzrastajúci počet samovrážd, ktorý sa v poslednej dobe zvýšil na neuveriteľných 23 percent.