Samovraždy tínedžerov vzrástli na 23 percent. Čo je príčinou tejto smutnej epidémie?

0
Photo by Sammie Vasquez on Unsplash

Reklama/advertisment:

Žijeme v dobe, v ktorej sa môžete pripojiť na internet prakticky z akéhokoľvek miesta planéty. Mobilné dáta stoja pár eur a bezplatné WiFi pripojenie je dostupné na námestiach, v obchodných centrách, v autobusoch či kaviarniach. Ak sa potrebujete pripojiť na internet a popritom neminúť ani cent, stačí vám zájsť na niektoré z týchto miest. To, že sa v priebehu pár sekúnd dostaneme do virtuálneho sveta, má však aj svoju tienistú schránku. Vedci ukazujú, že rapídne zvýšený počet samovrážd u tínedžerov môže súvisieť s používaním smartfónov, no to vonkoncom nie je hlavná príčina. Samovraždy sú vážny problém, ktorý si vyžaduje urgentnú pozornosť.

Mladá generácia žije vo virtuálnom svete

Photo by Paul Hanaoka on Unsplash

Reklama/advertisment:

Dnešní “násťroční” dospievajú v dobe, ktorú sme my nepoznali. Káblový telefón mal doma len málokto, a tak sme si viac užívali skutočný život. Medzi kamarátmi sme komunikovali naozaj, trávili sme spolu čas, zatiaľ čo tínedžeri v dnešnej dobe skôr uprednostňujú virtuálnu komunikáciu. To by nemuselo byť to najhoršie. Za posledných 5 rokov v USA rapídne stúpol počet samovrážd. Podľa slov psychologičky Jean Twenge, to môže úzko súvisieť práve s prehnaným používaním smartfónov. A nielen to. Ľudia sa stávajú príliš egocentrickí, čo v nich len prehlbuje pocit sebaľútosti a depresie.

Smartfóny nás nerobia šťastnejšími

Veci nás nikdy neurobia šťastnými. Viaceré štúdie ukázali, že je to tak. A mladí to cítia. Napriek tomu prahnú po veciach, ktoré im navodzujú len ilúziu šťastia. Veľmi ohrozená je generácia, ktorá sa označuje pojmom iGen, sú to deti narodené v druhej polovici deväťdesiatych rokov, teda ročníky 1995 a vyššie. Práve u nich sa ukázalo zvýšené riziko vzniku depresií, pocity úzkosti, izolovanosti a sebaľútosti. Podľa vedcov to môže súvisieť aj s izoláciou, ktorá vzniká v dôsledku závislosti od mobilov. Väčšina predstaviteľov generácie iGen všetok svoj čas trávi na mobile, čo má na ich vývoj negatívny vplyv.

Reklama/advertisment:

Reklama/advertisment:

Čísla hovoria za všetko

Medzi rokmi 2010 – 2015 dosiahol počet depresie medzi mladými neuveriteľných 33 percent. 1/3 mladých ľudí sa cíti absolútne zbytočná. Médiá majú na tom nemalú zásluhu, ako aj závislosť na telefóne či prehnaný egoizmus, kedy sa človek sústredí len na seba a zabúda na všetkých navôkol. To má dôsledok aj vzrastajúci počet samovrážd, ktorý sa v poslednej dobe zvýšil na neuveriteľných 23 percent.