Reklama/advertisment:
Pri fyzickom kontakte s blízkym človekom sa u dieťatka znižuje hladina stresového hormónu kortizolu, bábätko sa upokojuje, čo má na neho liečivý účinok. A nielen to. Prednedávnom vedci dokonca zistili, že objatie, aj jeho absencia výrazne vplýva na expresiu génov v našej DNA.
Reklama/advertisment:
Podľa záverov štúdie University of British Columbia objatie výrazne vplýva na rozvoj dieťaťa približne do štyroch rokov života. Preto práve v tomto období je dôležité dieťa čo najčastejšie objímať, no zároveň mu pevne stanovovať hranice. Láska bez hraníc sa môže zmeniť na manipuláciu zo strany dieťaťa.
Deti sa menili
Vedci uskutočnili zaujímavú štúdiu. V nej poprosili rodičov 94 zdravých päťtýždňových bábätiek, aby si do denníka podrobne zapisovali bežné fungovanie s dieťaťom. Ako jedia, plačú a koľko času strávia približne vo fyzickom kontakte s otcom i matkou.
Reklama/advertisment:
Reklama/advertisment:
Výskum pokračoval, keď deti dovŕšili 4 a 5 rokov. Deťom odobrali vzorky DNA, v ktorej sledovali metyláciu, biochemickú modifikáciu DNA, ktorú výrazne ovplyvňujú vonkajšie faktory. Vedci zistili, že objímané a neobjímané deti sa líšili v piatich metylačných rozdieloch. DNA detí, ktoré rodičia brali na ruky len veľmi zriedkavo, vykazovala nižší metylačný vek, DNA profil bol nezrelý a deti tým pádom biologicky zaostávali.
Podľa profesora Michaela Kobora nízky metylačný vek môže mať na svedomí poruchy imunity a pomalšie dozrievanie u detí. Záver štúdie je jednoznačný. Objatie je nevyhnutné pre zdravý psychický a fyzický rozvoj dieťaťa.