Reklama/advertisment:
“Nieže si ho naučíš na ruky, potom si s ním nebudeš vedieť rady!” Túto nezmyselnú radu počúvala väčšina našich mám, ktoré sa začali starať o čerstvo narodené bábätko. Ak matka plačúce dieťatko zobrala na ruky, ihneď si vypočula spŕšku výčitiek o tom, že ho netreba rozmaznávať. Dieťa má vraj plakať, aby malo silné pľúca. Tieto dobre mienené rady sú však mýtom, ktorých nepravdivosť dnes už potvrdzuje aj veda. Bábätká potrebujú objatie. To, či boli v detstve brané na ruky, alebo sa nechávali vyrevať dofialova, má podľa vedcov výrazný vplyv na ich dospelosť.
Objatia sú liekom pre dušu
Reklama/advertisment:
Dieťa na energetickej úrovni tvorí podľa psychoterapeutky Taťjany Zinečenko s matkou približne do 18 mesiacov jeden celok. Práve v tomto období je dôležité, aby sa mu mama venovala najviac, ako sa len dá, pričom priamy fyzický kontakt zohráva kľúčovú rolu. “4 objatia denne sú nevyhnutné pre život, 8 objatí nás dokáže naštartovať a vďaka dvanástim objatiam denne skutočne rastieme,” tvrdí Virginia Satir.
Znižuje hladina kortizolu
Veľmi veľa záleží na samotnom prístupe matky k bábätku. Dieťa nepotrebuje len jesť, spať či vymeniť plienku. Deväť mesiacov bolo v tesnom kontakte s telom matky. Preto by tento vzájomný kontakt mal samozrejmosťou aj po jeho narodení. Pre bábätko je to obrovský šok, keď ho zrazu zoberú od matky. A to potvrdzujú aj viaceré štúdie.
Reklama/advertisment:
Reklama/advertisment: