Reklama/advertisment:
“Je normálne, ak aspoň trošku žiarlime na bývalého partnera,” tvrdí psychologička Kim Anami. Na expartnerov či expartnerky sa pozeráme predsa len inak. Zaujíma nás ich osobnosť, kým boli, čím zaujali nášho súčasného partnera a kvôli čomu sa do seba zamilovali.
Žiarlivosť pramení najmä z troch dôvodov
Reklama/advertisment:
Ak chcete prekonať toto monštrum, musíte si najmä priznať, že máte problém so žiarlivosťou. To je prvým krokom na ceste k úspechu. Podľa expertov žiarlivosť pramení najmä z troch príčin:
- Naša minulosť
Ak ste boli v minulosti podvedení, alebo ste zažili inú traumu, ktorá úzko súvisela so stratou dôvery v partnera, váš dôvod žiarlivosti na expartnera/expartnerku pramení najmä z bolestivej minulosti. Jednoducho sa bojíte, že tento negatívny scenár sa bude opäť opakovať.
Reklama/advertisment:
Reklama/advertisment:
2. Na začiatku nového vzťahu ste nemali ukončenú minulosť
Aj tento dôvod má svoje korene v minulosti. Ak bol jeden z vás (prípadne obaja), pri vstupe do nového vzťahu zadaný, žiarlivosť na bývalého partnera môže vychádzať z toho, že váš partner či partnerka definitívne neukončili svoj vzťah. Možno si nechali zadné dvierka, možno ste do vzťahu vhupli príliš skoro. Toto je však vec, ktorú si musíte obaja poriadne vydiskutovať.
3. Cítite, že váš partner ešte nezatvoril dvere
Aj to sa stáva. Jeden z partnerov úplne nezavrie dvere vedúce do minulosti a stále cíti emocionálne puto k svojmu/svojej ex. Jednoducho cítite, že sa niečo deje. Partner či partnerka je pri vás len preto, aby netrpel samotou. Ak skutočne cítite, že je to tak, treba si povedať pravdu rovno do očí. Ak ste len náhradou, tak obaja zbytočne strácate čas.