Reklama/advertisment:
Aká je pravda o mobilných telefónoch? Vážne škodia nášmu organizmu alebo je to len vymyslená povera? Jasnú odpoveď na túto otázku nemáme, no budeme sa vám to snažiť priblížiť.
Reklama/advertisment:
Týmto výskumom sa už samozrejme zapodieva niekoľko desiatok vedcov, no približne polovica z výskumov nepriniesla vôbec žiadne výsledky. Niektorí vedci sa domnievajú, že dlhodobé používanie mobilných telefónov zvyšuje riziko vzniku rakoviny či Alzheimerovej choroby. Podľa nich to však nie je možné úplne dokázať, keďže sa rôzne nádory môžu vyvíjať ako viac ako desať rokov.
Rádiové žiarenie z mobilných telefónov patrí medzi neionizujúce žiarenie. Toto žiarenie je približne rovnaké ako bežne viditeľné svetlo, ultrafialové a infračervené žiarenie. Podľa výrobcov je toto svetlo úplne bezpečné ale kto vie? Odpoveď na túto otázku doteraz nepoznáme.
Reklama/advertisment:
Reklama/advertisment:
Výskumy, ktoré sú orientované na mobilné telefóny sú plne hradené štátom či ústavmi pre výskum rakoviny. Pred pár mesiacmi veľmi známa Dánska spoločnosť poprela, že sú mobilné telefóny vyvolávačom rakoviny. Naopak na druhej strane v roku 2007 bol uverejnený výskum Švédskeho národného inštitútu, kde sa testu podrobilo 4 400 ľudí. Nakoniec výsledky ukázali, že sa u ľudí, ktorí aspoň raz denne po dobu 1 hodiny mobil použili nachádzal zvýšený počet malígnych nádorov až o 240 percent.
Zaujímavosťou je, že žiadna zo štúdií sa ešte nekonala na deťoch. To je veľká chyba, pretože deti sú na žiarenie oveľa citlivejšie ako bežný dospelý človek. Pokiaľ ide o mobilné telefóny medzi deťmi, tak na to si treba dávať pozor. Samozrejme, môžu sa na nich na pár minút zahrať, no nemôžu pri nich presedieť viac ako polovicu dňa. Potom sa stávajú závislé a žiarenie, ktoré mobilné telefóny spôsobujú im poškodzuje zdravie.