História New Yorku

0

Reklama/advertisment:

Hoci je New York najľudnatejšie mesto v USA, nie je to hlavné mesto. New York bol založený v roku 1624 Holanďanmi, pretože z toho chceli urobiť obchodné stredisko. Toto stredisko dostalo pomenovanie New Amsterdam. Neskôr bol odkúpený a dnes je to miesto, ktoré má vplyv na celý svet. Najväčší vplyv má na média, politiku, zábavu, módu či reklamu. Taktiež je to ohniskom medzinárodných vzťahov, keďže sa tam nachádza sídlo OSN.

História

Reklama/advertisment:

Predtým, ako bola táto oblasť objavená tu žilo približne 5 tisíc pôvodných obyvateľov z kmeňa Lenape. Keď ho v roku 1664 dobyli Angličania, pomenovali ho podľa Jakuba II., kniežaťa z Yorku. Tento, vtedy prístav, ekonomicky rástol a v roku 1754 tu bola založená Kings‘s College. Počas vojny za nezávislosť Spojených štátov sa v New Yorku odohrala séria bitiek, tzv. Newyorská kampaň. Neskôr sa tu v roku 1789 zišiel Kongres a za prvého prezidenta bol vymenovaný George Washington. V roku 1790 sa New York stal najľudnatejším a najväčším mesto Spojených štátov. Predstihol dokonca aj Philadelphiu.

V 19. a 20. storočí mesto zaznamenalo vysoký prílev imigrantov, ktorí si tu prišli plniť svoj „americký sen“. Mnohí však utekali zo svojej rodnej zeme kvôli vojne či zlým zriadením štátu. Ocitli sa tu tiež vyhnanci či rôzni kriminálnici, ktorí chceli utiecť pred trestom.

Reklama/advertisment:

Reklama/advertisment:

Článok pokračuje na ďalšej strane…

1
2
Predchádzajúci článokŠkodlivosť mobilných telefónov
Ďalší článokKakao a jeho blahodárne účinky
ZDIEĽAŤ