Reklama/advertisment:
“Múzeum na oblohe obsahuje … rozmanité exponáty a my … sa pýtame, aký je asi ich pôvod…?” -James Hopwood, 1931
Reklama/advertisment:
Každú noc, keď sa dívam na hviezdy myslím na tú nekonečnosť. Vždy ma zaujímalo ako to tam hore všetko funguje a preto by som vám teraz chcela objasniť ako asi vyzerá život hviezdy. Čo sa vlastne skrýva za tou svietivou škvrnou na oblohe.
- Oblak vodíka sa začína zmršťovať. Spustiť to mohla napríklad kolízia s iným mrakom. Tlaková vlna tlačí materiál dovnútra, oblak sa stáva nestabilným a fragmentuje sa.
Reklama/advertisment:
Reklama/advertisment:
2. Časť oblaku sa vplyvom gravitácie zmrštila a vytvorila jadro, v ktorom narastá hustota, tlak a teplota. Vznikla protohviezda.
3. Plyn padajúci do jadra naberá rýchlosť a vzniká tak rotujúci disk hviezdneho materiálu, z ktorého vychádzajú dva prúdy plynu. Stred protohviezdy je hustý a dostatočne horúci na zapálenie termonukleárnej reakcie.
4. Tlak protohviezdy smerom von a gravitačná sila sú v rovnováhe. Protohviezda sa stabilizovala a teraz je z nej hviezda hlavnej postupnosti.
5. Plyn a prach, ktoré neboli použité pri vzniku hviezdy, ju teraz obkolesujú. Ochladia sa a skondenzujú na malé kúsky hmoty, ktoré sa potom spájajú a vytvoria planéty.
6. Hviezda hlavnej postupnosti je stabilná a rovnomerne svieti. Ako postupne premieňa vodík na hélium počas svojho najdlhšieho štádia, stáva sa väčšou a svietivejšou.
7. Keď už sa celé jadro premenilo na hélium, začne sa zmenšovať. Teplota jadra stúpa a hviezda odtláča svoje vonkajšie vrstvy. Stáva sa z nej červený obor, hviezda je až 100-násobne väčšia ako predtým.