Reklama/advertisment:
V súčasnej dobe sa rapídne zvyšuje počet ľudí, ktorí trpia rôznymi psychickými ochoreniami. Medzi najčastejšie patrí depresia, ktorá sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), stala hotovou epidémiou ľudstva. Určite k tomuto fenoménu pozitívne neprispeje naša závislosť na sociálnych sieťach. Instagram, Facebook či Twitter. Odborníci bijú na poplach na sociálnych sieťach trávime oveľa viac času, než to je zdravé.
Reklama/advertisment:
Ak nechcete, aby virtuálne siete negatívne neovplyvňovali vaše zdravie, vyskúšajte tieto 4 typy, ktoré vám pomôžu stanoviť si vlastné hranice.
#1 Určite si, za akých okolností budete používať sociálnu sieť
Ľudia pri rozhovore s druhým človekom neraz jedným očkom sledujú displej mobilu. Len si spomeňte na minulosť.. Kedysi bolo neslušné telefonovať na verejných priestranstvách, dnes už nemáme morálne zábrany sledovať, čo je nové na sociálnych sieťach aj pri rozhovoroch. Vy to však môžete zmeniť. Dajte si záväzok, že vybavovanie „neodkladných“ internetových záležitostí si necháte na čas, kedy budete sami so sebou. Nedovoľte, aby vám virtuálny kontakt negatívne ovplyvnil vzťahy v skutočnom, reálnom živote.
Reklama/advertisment:
Reklama/advertisment:
#2 Doprajte si digitálny detox
Neraz je príroda tou najlepšou terapiou. Keď cítite, že vám vaša závislosť na digitálnych sieťach akosi prerastá cez hlavu, začnite konať. Čím skôr, tým lepšie. Doprajte si digitálny detox. Odložte telefón, vypnite notebook a pokúste sa vybehnúť do ulíc aj bez mobilu. Život sa začína, keď dokážete odlepiť oči od smartfónu. Nemusíte naň však absolútne zanevrieť. To vôbec nie je cieľom. Technológie sú pre nás skvelou pomôckou. Na druhej strane je dôležité, by sme sa nestali ich otrokom.
#3 Dávajte pozor na to, čomu venujete svoju pozornosť
Ako vraví Igor Michajlovič Danilov, to najvzácnejšie, čo máme, je náš čas a pozornosť. Sú to dva zdroje, ktoré sa nedajú obnoviť. Pri všetkom, čo robíte, dávajte pozor na to, ako sa cítite. Možno aj vy zistíte, že bezcieľne, 45-minútové prezeranie príspevkov na Instagrame vám neprinesie veľa pohody. Ak pravidelne strávite na sociálnej sieti viac času, než ste pôvodne plánovali, skúste si nastaviť časovač. 10-minút na to, aby ste pridali príspevok a zistili, čo je nové, vám určite bude stačiť. Alebo si zaumieňte, že po 22-hej hodine na sociálnu sieť ani len nenahliadnete.