Káva – dobrý sluha, ale zlý pán. Aká je denná norma kofeínu, ktorú dokáže náš organizmus spracovať?

0
Photo by Jason Wong on Unsplash

Reklama/advertisment:

Káva sa stala bežnou súčasťou dňa u mnohých z nás. Spája nás s druhými. Pri šálke kvalitnej kávy sa zverujeme medzi sebou navzájom, zažijeme množstvo pozitívnych zážitkov a delíme sa o svoje skúsenosti. Pre mnohých ľudí je káva symbolom produktivity. Preto pri práci pijú jednu kávu za druhou, hoci nie vždy to pre nich môže mať pozitívny efekt. Všetkého veľa škodí. A káva nie je výnimkou. Ak na sebe vypozorujete tieto symptómy, skúste obmedziť počet káv. Bude to len pre vaše dobro.

Aká je bezpečná hodnota?

Photo by rawpixel on Unsplash

Reklama/advertisment:

Vedci odporúčajú denne prijať do tela maximálne 400 mg kofeínu, čo sa rovná približne 4 šálkam kávy. Ak ich vypijeme viac, na náš organizmus to viac nebude mať pozitívny účinok. Naopak, naše telo začne na nadbytok kofeínu reagovať  negatívnym spôsobom. Toto sú tie najčastejšie symptómy predávkovania kofeínu, ktoré by ste nemali ignorovať:

  • hnačka
  • zvracanie
  • rýchly/nepravidelný rytmus srdca
  • bolesť hlavy
  • podráždenosť
  • úzkosť
  • nespavosť
Photo by Kinga Cichewicz on Unsplash

Vraví sa, že Honoré de Balzac síce vypil nepredstaviteľných 50 šálok kávy denne, ale táto informácia je možno len mýtus. Ktovie, či by sa telo tohto slávneho spisovateľa dokázalo vyrovnať s takou megadávkou kofeínu. V skutočnosti nadmerné množstvo kofeínu predstavuje pre telo nemalý stres a to má veru čo robiť, aby sa vysporiadalo s takouto “šupou.” Kofeín je stimulant, ktorý vedie k zvýšeniu množstva adrenalínu v krvi. Primárna úloha adrenalínu je pripraviť organizmus na stresovú reakciu. A už len preto by sme to s ním nemali preháňať. Okrem toho nadmerné množstvo kofeínu vedie k zníženej kvalite spánku. Tým pádom sa ráno budíte unavení, čo má vplyv na dennú produktivitu.

Reklama/advertisment:

Reklama/advertisment: