Reklama/advertisment:
Aká je vaša spomienka na detstvo? Možno sa vám v mysli vybaví obraz prvého “plyšáka,” ktorý spával s vami v detskej postieľke. A možno to je iný detail, mamin úsmev či drobná príhoda, ktorá vám utkvela v hlave. Podľa vedcov by sme sa však veľmi nemali upínať na naše prvé spomienky. S vysokou pravdepodobnosťou sú totiž to nepravdivé.
Reklama/advertisment:
Tento záver vedcov asi sklame mnohých, ktorí radi rozprávajú o tom, že si zo skorého detstva pamätajú viac než dosť. Nedávna štúdia publikovaná v časopise Psychological Science Journal, ukázala, že naša myseľ si prvé spomienky výrazne upraví. Najmä tým, ktoré sa viažu do obdobia troch rokov, by sme nemali až tak veriť. Tu je dôvod, prečo je to tak.
Spomienky sú mozaikou obrazov a fragmentov
Prvé slová, kroky či dokonca prvý zub, ktorý zaštrngotal mame o kovovú lyžičku. Aj vy máte pocit, že si mysli viete vybaviť tieto udalosti? Skutočnosť však môže byť predsa len iná. Podľa záverov štúdie až 40 percent našich prvotných spomienok je falošných. To, čo si pamätáme, je mozaikou obrazov, úryvkov z rozhovorov či situácií, ktoré sme ani nemuseli zažiť na vlastnej koži. Stačí, že sme o tom len počuli v neskoršom veku a naša myseľ si túto udalosť jednoducho prisvojila.
Reklama/advertisment:
Reklama/advertisment: