Sú takmer také smrteľné, ako fajčenie: Toto je 5 zlozvykov, ktorými si permanentne ničíme naše zdravie

0
Photo by Lluís Domingo on Unsplash

Reklama/advertisment:

Nielen fajčenie môže zabíjať. Zdravie si (ne)vedome môžeme ničiť aj inými spôsobmi, ktorým sa však nevenuje až taká pozornosť. A to je škoda. Preto to poďme napraviť.

Reklama/advertisment:

Vedci zostavili zoznam piatich vecí, ktoré nám môžu radikálne a preukázateľne skrátiť dĺžku života. S veľkou pravdepodobnosťou medzi nimi nájdete i to, čo robíte aj vy.

#1 Samota

Photo by Anthony Tran on Unsplash

Samota môže byť skutočným zabijakom. Na Zemi, kde počet ľudí rastie geometrickým radom, čoraz viac ľudí paradoxne trápi práve osamelosť. Susedia v jednom vchode vedia len nevyhnutné minimum, pričom neraz ľudia ani netušia, kto býva na druhej strane ulice. Ak aj vy trávite všetok voľný čas v izolácii štyroch stien, mali by ste s tým niečo urobiť. Podľa vedcov je samota rovnako škodlivá, ako vyfajčenie 15-ich cigariet za deň. Teda, v prípade že nie ste budhistickým mníchom, ktorý vníma samotu ako spôsob duchovného rozvoja.

Reklama/advertisment:

Reklama/advertisment:

#2 Sedavý spôsob života

Photo by rawpixel on Unsplash

Nie sme stvorení na to, aby sme denne presedeli 12 hodín za počítačom či na gauči v dobe oddychu. Naše telo je stvorené na pohyb. Podľa profesora Danilova, aby sa nám dokázali správne regenerovať medzistavcové platničky chrbtice, mali by sme skutočne pohybu venovať viac času. Minimálne 1,5 až 2 hodiny denne by sme mali stráviť aktívnou chôdzou. Zdá sa vám to veľa? Možno. Za to vaše zdravie sa vám poďakuje. Sedavý spôsob života je totiž to spojený s vyšším rizikom vzniku rakoviny. A to nám predsa za to nestojí.

#3 Málo spánku

Photo by Jay Wennington on Unsplash