Reklama/advertisment:
Zápaly močových ciest nie sú žiadnou novinkou pre ženy. Niektoré sa s týmto problémom stretávajú pravidelne, iné len občas. Toto ochorenie nie je síce vážne a pomerne ľahko sa lieči, avšak pri neliečení môžu vzniknúť závažné zdravotné problémy s obličkami ba dokonca aj inými orgánmi. Nie je preto správne toto navonok neškodné ochorenie prehliadať. Ak pociťujete príznaky, ihneď navštívte vášho všeobecného lekára, alebo gynekológa. Oni budú ďalej postupovať nastavením liečby a podobných záležitostí.
Ako vzniká infekcia močových ciest?
Reklama/advertisment:
Ženy majú o niečo kratšiu močovú trubicu ako muži a teda baktérie majú väčšiu šancu sa rozmnožovať. Baktérie sa tam môžu dostať napríklad z konečníka. Potom začínajú robiť problémy, ktoré už pociťujeme.
Aké sú príznaky?
Príznaky zápalu alebo infekcie močových ciest sú vcelku špecifické a jasné. Čiže by ste hneď mali vedieť o čo sa jedná.
Reklama/advertisment:
Reklama/advertisment:
Pálenie pri močení, mierna bolesť v podbrušku, bolesť po vymočení sa a celkovo nepríjemné pocity ,,tam dole”. Najčastejšie príznaky sú pálenie pri alebo po močení. S bolesťou sa toto ochorenie nespája tak často. Určite však môžu (pri dlhodobom neliečení) tieto príznaky prerásť v bolesť v oblasti obličiek alebo problémom s močením, napríklad neschopnosť zadržať moč. Nepodceňujte nič, čo sa spája s močovým ústrojenstvom. pri neliečení takýchto ťažkých zápalov a infekcií môže dôjsť k neplodnosti.
V čom spočíva liečba?
Väčšinou sa zápal močových ciest lieči antibiotikami. Tie vám predpíše lekár, ktorý vás vyšetrí a určí stanovisko. Môžete dostať antibiotiká na 5 dní alebo aj viac. Záleží od sily medikamentu a závažnosti zápalu či infekcie. Lekár určí aj presné pokyny k užívaniu lieku, ktoré musíte dodržiavať. Celková liečba teda trvá približne týždeň, ale,samozrejme, je to individuálne. Vždy sa so všetkým poraďte s vašim lekárom pretože ten najlepšie pozná váš stav.