Reklama/advertisment:
Určite ste už o ňom počuli. Mnohí z vás ho možno dokonca aj vyskúšali – zelené smoothie. Čím sa líši od iných hustých, krémových nápojov urobených z ovocných či zeleninových pyré? Odpoveď na túto otázku je chlorofyl – zelené farbivo v rastlinách, siniciach a riasach, takzvaná listová zeleň. Chlorofyl má podľa najnovších zistení na náš organizmus viac než priaznivé účinky. Poskytne nám všetky živiny, ktoré telo potrebuje a dokonca v správnom, vyváženom pomere.
Reklama/advertisment:
„Victoria Boutenko, autorka knihy Zelená pre život a šíriteľka fenoménu zeleného smoothie tvrdí, že požívanie listovej zeleniny a rastlín, teda chlorofylu je akoby sme okúpali svoje vnútorné orgány v slnečnej energii.“
Niečo na tom bude, pretože chlorofyl pri fotosyntéze absorbuje silu svetelného (slnečného) žiarenia.
Reklama/advertisment:
Reklama/advertisment:
Dôležité je listovú zeleninu dôkladne rozmixovať. Chlorofyl sa uvoľní z tkanív rastlín a my tak uľahčíme svojmu telu jeho využitie.
Receptov na zelené smoothie nájdete mnoho. Princíp jeho prípravy je jednoduchý. Základ tvorí veľké množstvo akejkoľvek listovej zeleniny, namiesto nej môžete použiť púpavu, žihľavu, prasličku, či akúkoľvek jedlú bylinku, ba dokonca reďkovkové či malinové listy Znie to zvláštne, ale nebojte sa toho! Podľa môjho názoru by v nijakom smoothie nemal chýbať ani banán, Dodá pocit energie a sýtosti. Potom skrátka pridajte hocijaké druhy ovocia či zeleniny, na ktoré máte chuť alebo ich práve skrátka máte v chladničke. Osobne tam zvyknem pridať ešte trošku olivového oleja. Vďaka nemu naše telo bude schopné zo smoothie vstrebať aj vitamíny rozpustné v tuku. Nakoniec pridám pohár vody a dôkladne všetko premixujem. Vznikne z toho na pohľad nevábna, akoby už raz natrávená, zelená hmota. 🙂 Je však nesmierne chutná. Ak sa vám zdá, že je príliš kyslá pridajte lyžičku medu, poprípade trošku trstinového cukru. Ak je naopak vďaka už beztak sladkému ovociu až príliš sladká pridajte citrónovú šťavu.