Reklama/advertisment:
Ak neviete hospodáriť s financiami a na konci mesiaca máte na účte veľkú nulu, vyskúšajte túto storočnú techniku, ktorá sa zrodila v Japonsku. Určite nám dáte za pravdu, že sa naozaj oplatí inšpirovať týmto jednoduchým návodom.
Reklama/advertisment:
Táto technika sa volá Kakeibo. Vymysleli ju Japonci, ktorí sú šetrným a disciplinovaným národom. Táto technika šetrenia peňazí vychádza z jednoduchého princípu. Každý mesiac si zoberiete do rúk papier a pero, na ktorý napíšete všetky svoje výdavky za posledné štyri týždne. Aby však táto technika mala zmysel, musíte si zapísať naozaj všetko. Každú čokoládu, kávu či (ne)potrebný produkt, ktorý ste si kúpili cez zľavový kupón. Ak budete mať všetky výdavky pokope, musíte ich rozdeliť do štyroch kategórií.
- kategória = prežitie: Do prvej kategórie si zapíšte všetky výdavky, ktoré sú spojené s nevyhnutým prežitím. Teda nájom, lieky či jedlo.
- kategória = voliteľné výdavky: Tu zaraďte všetko, čo ste si kúpili, no dokážete bez toho prežiť. Môže sa tu ocitnúť napríklad nové oblečenie či permanentka do fitnescentra.
- kategória = kultúra: U nás síce nedávame tak vysoký obnos na kultúru ako Japonci, no nemali by sme zabudnúť ani na túto kategóriu. Môžu tu byť lístky do kina či divadla, návšteva koncertu či kúpa knihy.
- kategória = extra výdavky: Každého z nás raz za čas môžu prekvapiť výdavky, s ktorými sme nepočítali. Možno sa vám pokazí kotol, bude vás bolieť zub či vám vypovie práčka. Na takéto situácie by sme mali byť pripravení.
Tí, čo praktizujú túto techniku, svorne tvrdia, že práve druhá kategória, voliteľné výdavky, je pre nás najväčším žráčom peňazí. Často si kupujeme veci, ktoré absolútne nevyužijeme, a to preto, lebo sme podľahli lákavej reklame. Preto keď si budete chcieť nabudúce kúpiť nejakú blbosť, na chvíľku porozmýšľajte, či je naozaj nevyhnutná pre vaše fungovanie.
Reklama/advertisment:
Reklama/advertisment: