Môže za to genetika. Veda odhalila, v čom tkvie tajomstvo štíhlosti

0
Photo by Christopher Campbell on Unsplash

Reklama/advertisment:

Podľa záverov nedávnej štúdie máme na našu hmotnosť (bohužiaľ) oveľa menší vplyv, ako sme si mysleli. Niekedy nestačí len “chcieť” a kilá pôjdu dole. Nové zistenie možno aj vás prinúti dívať sa na ľudí s nadváhou či obezitou oveľa tolerantnejším spôsobom.

Kilá navyše sa nenosia

Photo by rawpixel on Unsplash

Reklama/advertisment:

Médiá sa nám snažia podsunúť obraz ideálneho výzoru človeka, ku ktorému sa však môže priblížiť len málokto. Akoby platila rovnica štíhly človek = šťastie a úspech, to však neplatí. Samozrejme, je dôležité strážiť si kilogramy najmä zo zdravotných dôvodov, no nejaké číslo na váhe by nemalo ovplyvniť našu hodnotu ako človeka. A že schudnúť nie je také jednoduché, akoby sa zdalo? To dosvedčuje aj štúdia, ktorú publikovali vedci z Cambridge University. Tá tvrdí, že na (ne)úspešné chudnutie má vplyv viacero faktorov.

Genetiku netreba podceňovať

Vedci zistili, že štíhli, zdraví ľudia nie sú štíhli len preto, že majú silnú vôľu, pevný charakter či niečo podobné. Vo veľkej miere za ich postavu môže nielen správna životospráva, ale aj genetika. Podľa tvrdenia vedcov majú štíhli ľudia nižšiu geneticku záťaž, takže sa tak ťažko nemusia pasovať s génmi zdedenými po rodičoch, ktorí už od mladosti či detstva bojovali s obezitou.

Reklama/advertisment:

Reklama/advertisment:

“Máme oveľa menšiu kontrolu nad našou váhou, než sme si mysleli.”

To tvrdí Sadaf Farooqi, jeden z autorov tejto zaujímavej štúdie. V nej celkovo porovnali 1 622 vzoriek DNA od štíhlych ľudí a 1 985 vzoriek DNA obéznych ľudí, ktoré porovnali s 10 433 vzorkami DNA, ktorý mali normálnu hmotnosť.