Reklama/advertisment:
S denným spánkom sú spojené rôzne mýty. Tie najčastejšie tvrdia, že zdriemnutie je len pre lenivcov a že dospelí už nemajú potrebu denného oddychu. Tí, ktorí týmto mýtom uverili, sa nanešťastie neraz stávajú závislými od kávy, nikotínu či iných povzbudzovadiel, ktorými sa snažia oklamať svoje telo. Pritom aj 20-minút zdriemnutia dokáže pozitívne vyriešiť viacero nepríjemností.
Nie je zdriemnutie ako zdriemnutie
Reklama/advertisment:
Ak sa rozhodnete zdriemnuť si, nezabudnite si sledovať čas. Ak potiahnete oveľa dlhšie, než ste mali v pláne, miesto oddychu a novej vlny energie budete mať pocit, ako keby vás prešiel vlak. Preto si radšej nastavte budík.
Rôzna dĺžka zdriemnutia má totiž to na náš organizmus rozličný vplyv:
Reklama/advertisment:
Reklama/advertisment:
- Od 10 do 20 minút: Tento typ zdriemnutia naštartuje vašu bdelosť a vďaka nemu opäť získate energiu na plnenie pracovných povinností
- 30 minút: Podľa odborníkov je táto dĺžka oddychu pre náš organizmus najviac zaťažujúca. Neraz po takomto zobudení môžete mať pocit, akoby ste prekonali poriadnu opicu. Preto sa takáto dĺžka spánku príliš nedoporučuje.
- 60 minút: Vďaka takémuto oddychu si ľahšie zapamätáte vzorce, čísla, mená a iné údaje, ktoré sa jednoducho treba “nabifliť.”
- 90 minút: Pospať si hodinu a pol počas pracovného dňa? Takýto luxus si môže dovoliť len málokto. Ak však máte takúto možnosť, určite ju využite. Vďaka takémuto zdriemnutiu sa vo vás lepšie ukotvia nové zručnosti a zároveň si naštartujete kreatívnu stránku vašej osobnosti.
Poobedňajší spánok má svoje výhody. Preto sa ho nebojte využívať vo svoj prospech.