Syndróm poslednej pesničky: Prečo vám v hlave znie neustále tá istá (otravná) pesnička?

0

Reklama/advertisment:

“Ušným červom” sa môžete nakaziť veľmi ľahko. Stačí, ak si ráno cestou do práce vypočujete nejakú otravnú pesničku, a už sa s vami vozí celý deň. V praxi platí základná rovnica. Čím väčšia blbosť, tým rýchlejšie si ju zapamätáme. Napriek ohromnému úsiliu zbaviť sa ho, sa vám neustále prehráva niekde v pozadí. Ešte horšie sú stupídne reklamy, ktorých chytľavú melódiu si bohužiaľ zapamätáme rovnako ľahko. Ako vzniká syndróm poslednej pesničky? A dá sa ho vôbec zbaviť? Našťastie psychológovia na to poznajú odpoveď.

Za hodinu si vypočujeme približne 40 pesničiek

Photo by wu yi on Unsplash

Reklama/advertisment:

Ak máte zapnuté rádio celý deň, tak čoskoro zistíte, že na väčšinu staníc hrajú tie isté songy stále dokola. Za hodinu je to približne 40 piesní, pričom len z niektorých z nich sa stanú ušné červy. Tento jav sa nazýva aj Syndróm poslednej piesne. Aby vám však určitá melódia skutočne utkvela v pamäti, musí spĺňať určité pravidlá.

Podľa výskumného tímu vedcov z Durham University pieseň musí mať rýchle tempo s bežnou, jednoduchou melódiou a nezvyčajnými intervalmi alebo opakovaniami.

Reklama/advertisment:

Reklama/advertisment:

Nakazíme sa ním minimálne 1-krát týždenne

Photo by Mohammad Metri on Unsplash

Ušného červa najčastejšie chytíme, keď náš mozog nie je zaťažený náročnými úlohami. Môže to byť pri sprchovaní, raňajkách, či cestou vo verejnej doprave. Niektorí ľudia môžu byť na syndróm poslednej pesničky náchylnejší, než druhí. Všetko závisí od osobnosti človeka.