Reklama/advertisment:
Diagnózu vám teda stanovuje lekár podľa výsledkov z laboratória kde je pod mikroskopom skúmaná stolica alebo zvratky chorého. Ak sa dokáže prítomnosť baktérii v stolici okamžite sa začína s liečbou. Počas celej diagnostiky tohto ochorenia je potrebné dopĺňať chorému tekutiny. Niekedy môžu byť potrebné aj nejaké lieky.
Reklama/advertisment:
Ochorenie môže trvať niekoľko hodín, ale aj týždňov. Je to veľmi individuálne a rôzne. Avšak pri dobre poskytnutej zdravotnej starostlivosti sa pravdepodobnosť úmrtia znižuje na minimum.
Aká je správna liečba Cholery?
Najdôležitejšie pri liečbe cholery je dávať telu stále dostatok vody, keďže človek s cholerou je schopný denne stratiť aj dve desiatky litrov vody. Tekutina sa podáva vo forme infúzií alebo iných nápojov. Popritom sa pacientovi nasadzujú antibiotiká, ktoré liečbu podporia a baktérie v čreve postupne zabíjajú. Inkubačná doba je 5 dní.
Reklama/advertisment:
Reklama/advertisment:
Cholera je rovnako karanténnym ochorením ako napríklad mor alebo žltačka.
Rizikové skupiny
Rizikové skupiny sú určite malé deti, kde môže byť priebeh niekoľkokrát rýchlejší ako u dospelého človeka a o to závažnejší. Do rizikovej skupiny patria tiež tehotné ženy. U tehotnej ženy s cholerou je veľké riziko potratu. Medzi rizikovú skupinu patria určite aj ľudia, ktorí cestujú do kritických oblastí ako turisti.
História Cholery
Táto infekčná choroba sa vraj prvýkrát vyskytla už v šiestom storočí pred našim letopočtom v Indii. A v 19. Storočí sa začal choroba šíriť odtiaľ ďalej aj do Európy.
Ako sa šíri cholera?
Ako už bolo vyššie spomenuté, baktérie cholery sa do tela dostanú infikovanou vodou alebo nedostatočne tepelne spracovaným mäsom. Potom ako sa baktérie dostanú do tela je len otázne či ich tam je dosť natoľko aby urobili zlobu a prešli až do vážneho ochorenia. V prípade, že baktérií do tela prenikne málo, žalúdočné šťavy ich zničia. Vo veľkom množstve však môžu mať zlé následky.
Priebeh ochorenia
Cholera sa začína prejavovať najskôr menšími nevoľnosťami. Nutkaním na zvracanie, bolesťami brucha a žalúdka. Potom môžu prísť hnačky alebo zvracanie. Ak u seba spozorujete zachrípnutie, je to znakom, že z tela bolo uvoľnené veľké množstvo vody a ľahko môže dôjsť k dehydratácii. Ochorenie môže byť sprevádzané aj kŕčmi v nohách a bolesťami svalov. Ak choleru nezačnete liečiť hneď môže dôjsť ku kolapsu alebo aj zlyhaniu obličiek. Cievy sa začnú uzatvárať kvôli nedostatku tekutín v tele čo môže mať fatálne dôsledky.
Prevencia
Je dôležité takémuto vážnemu ochoreniu predchádzať a naozaj sa mu snažiť oblúkom vyhýbať. Základom je dodržiavať hygienické návyky a to je umývanie rúk pred každým jedlom a ak sa nachádzate v inej krajine, kde je výskyt tohto ochorenia častejší ako v Európe určite sa vyhýbajte pitnej vode z vodovodu, ktorá môže byť infikovaná. A ak nemáte inú možnosť, vodu treba ju aspoň vždy prevariť aby sa zničili všetky baktérie.