Reklama/advertisment:
Niekedy môže byť jednoduchšie a pohodlnejšie ísť k mraziacim boxom a zobrať sáčik plný mrazenej zeleniny, ako vyberať z čerstvej. Nakoniec, vyrobiť si chutné smoothie, alebo len uvariť mrazenú zeleninu je často krát rýchlejšie ako šúpanie a krájanie čerstvej zeleniny. Taktiež vám mrazená zelenina vydrží dlhšie. Niekedy ale možno cítite ten vnútorný hlas, ktorý vám hovorí, že to je niečo ako podvádzanie – že tým hlavne podvádzate seba samú v oblasti zdravia.
Reklama/advertisment:
Možno je to pre vás dobrá správa – podľa všetkého nemusíte chodiť k pultu s čerstvou zeleninou. Podľa najnovších výskumov majú byť mrazené ovocie a zelenina minimálne rovnako výživné ako ich mrazená verzia. Dokonca v niektorých prípadoch obsahovali viac živín ako tie čerstvé.
Výskumníci z univerzity v Georgii posledné dva roky strávili skúmaním výživových hodnôt (vitamín C, vitamín A a hodnoty kyseliny listovej) v brokolici, karfiole, kukurici, zelenej fazuli, hrachu, špenáte, čučoriedkach a jahodách. Každý druh produktu bol uskladnený a neskôr skúmaný v troch podmienkach: čerstvé, päť dní chladené v chladničke a mrazené. Ich zistenia sú celkom prekvapujúce – vo väčšine prípadov boli produkty z troch rôznych podmienok výživovými hodnotami v podstate rovnaké. V niektorých prípadoch sa dokonca zistilo, že mrazené ovocie a zelenina môžu mať vyšší obsah vitamínu A ako čerstvé. Treba ale dodať, že z časti boli títo výskumníci sponzorovaní spoločnosťou Frozen Food Foundation, ktorá predáva práve mrazené ovocie a zeleninu. Tento výskum je ale potvrdený predošlými. A keď sa nad tým zamyslíte, zistíte že to aj celkom dáva zmysel. Proces mrazenia potravín sa nazýva „bleskové mrazenie“. Spočíva v tom, že potravina je zmrazená čo najskôr po zbere, takže je vlastne uchovaná v najvyššom štádiu zrelosti. Čerstvé ovocie a zelenina musia byť v prirodzenom stave prenesené do vášho obchodu a často sa k nim dostanete až keď pomaly začínajú hniť.
Reklama/advertisment:
Reklama/advertisment: