Prečo sú inteligentní ľudia nešťastní? Štúdia prišla k pozoruhodným výsledkom

0
unsplash

Reklama/advertisment:

Inteligentná myseľ vie,čo je pre ňu dobré. Šťastná myseľ vie, že šťastie je nad všetko ostatné. Tušili ste, že inteligencia a šťastie väčšinu neprichádzajú ruka v ruke? Niekedy inteligentní ľudia až príliš veľa analyzujú okolitý život. Až tak silno, až im to hlavné uniká…

Reklama/advertisment:

Už sa vám niekedy stalo, že ste sa zamotali do vlastných myšlienok? Nad niečím priveľa rozmýšľate, neviete sa dostať cez bariéru vlastnej mysle a neviete sa pohnúť z miesta. Pritom je šťastie (vraj) úplne jednoduchá záležitosť… Inteligentní ľudia často cítia osobnú urážku, keď si svoju inteligenciu naozaj uvedomia. V skutočnosti je inteligencia sociálnym konštruktom, ktorý je problematický.

unsplash

Inteligentní ľudia majú vysoké nároky

Mať svoje zásady je dobrá vec. Zásady nám môžu pomôcť dosiahnuť určité stanovené ciele. No niekedy, keď sme na seba až príliš prísni, tak sa nevieme uspokojiť s málom. A práve umenie tešiť sa z toho, čo máme, je podstatou šťastia.

Reklama/advertisment:

Reklama/advertisment:

Inteligentní ľudia nevedia žiť v prítomnom okamihu

Prečo? Pretože sú preťažení. Stále si robia plány do budúcnosti, hlavu majú plnú úlohou a termínov a sústavne sa za niečím naháňajú. Keď ste šťastní, dokážete žiť v danom okamihu. Dokážete si naplno vychutnať okamih, a to bez ohľadu na to, čomu sa venujete.

Inteligentní ľudia sa snažia všetko zlepšiť

Neuspokoja sa s tým, že tráva je zelená. Ich myseľ pracuje naplno, aby tak zistila, ako by mohla byť ešte zelenšia. Podľa inteligentných ľudí sa dá všetko zlepšiť. A to je škoda.

Šťastie je myseľ, ktorá sa usadila. Inteligencia je myseľ, ktorá sa odmieta usadiť.

Pre šťastnú myseľ je všetkého dosť. Nemá potrebu niečo zmeniť. Všetko jednoducho prijíma tak, ako je a podľa toho koná. Inteligentná myseľ nevie veci brať s takou ľahkosťou.

Aká je “odvrátená tvár” inteligencie?

Vysoko inteligentní ľudia majú tendenciu neustále analyzovať a skúmať veci až do bodu vyčerpania. Až do krajnosti budú zvažovať výhody a nevýhody určitého konania. To často vedie k depresii. Často dostanú odpovede na väčšinu otázok, ktoré ich trápia. Nepretržité odpovede však môžu byť naozaj nepríjemné a môžu ich zničiť svojou negatívnosťou a sklamaním, čo vedie k neuspokojivým výsledkom.