Urobte niečo pre svoje zdravie: Toto je najjednoduchší spôsob, ktorý vám pomôže znížiť vysoký krvný tlak

0
Photo by Marcelo Leal on Unsplash

Reklama/advertisment:

Vysoký krvný tlak je jeden z najväčších zabijakov našej civilizácie. Stres, rýchla doba, v ktorej žijeme, nezdravá strava, genetická dispozícia a sedavý spôsob života sú najčastejšie faktory, ktoré súvisia s jeho vznikom. Jeho hlavnou nevýhodou je, že nebolí. Sem-tam sa vám môže zatočiť hlava, pocítite akúsi slabosť, no ak sa vyhýbate pravidelným lekárskym prehliadkam ako čert krížu, to, že máte skutočný problém, zistíte až po prvom infarkte.

Reklama/advertisment:

Oplatí sa pravidelne si sledovať tlak. Vedeli ste, že optimálna hranica krvného tlaku nie je 120/80 mm Hg, ako nás to učili na školách? Podľa nedávnej štúdie, ktorú uskutočnil American College of Cardiology, sa hranica optimálneho krvného tlaku predsa len posunula trošku nahor. Normálna systolická hodnota krvného tlaku je podľa nich medzi 120 až 129, zatiaľ čo diastolická hodnota je v intervale od 80 do 89. O zvýšenom krvnom tlaku môžeme hovoriť, ak táto hodnota presiahne hranicu 140/90 mm Hg. Vtedy je to jednoznačný signál, že s nami nie je niečo v poriadku.

Pohyb namiesto liekov

Štúdia, publikovaná v magazíne Menopauze  jednoznačne potvrdila, že pohyb je ten najlepší doktor. Dokázala, že pravidelný pohyb po schodoch výrazne znižuje krvný tlak. Štúdie sa uskutočnilo 41 Kórejských žien, u ktorých bol diagnostikovaný vysoký krvný tlak. Polovica z nich štyrikrát týždenne zabudla na výťah a dva až päťkrát denne vyšla po schodoch. A nebolo ich pár. Každý raz celkovo vystúpali po 192 schodoch. Nielenže sa im badateľne znížil tlak, ale zlepšila sa im pružnosť ciev a spevnili nohy. Sú to výhody, ktoré určite stoja za to.

Reklama/advertisment:

Reklama/advertisment: