S technológiami to naozaj preháňame. Výsledky nedávnej štúdie šokujú aj vás

0
Photo by rawpixel.com on Unsplash

Reklama/advertisment:

Drvivá väčšina z nás si zvykne skontrolovať telefón všade, kde je voľne dostupná Wifi sieť. Dnes ju nájdeme prakticky všade. Je (ne)odmysliteľnou súčasťou nielen reštaurácií, ale aj obchodných centier, nemocníc či diaľkových autobusov. Viacerí odborníci však dvíhajú varovný prst. Podľa všetkého však oprávnene. 

Reklama/advertisment:

Medzi najčastejšie zdravotné problémy detí na druhom stupni základnej školy patrí tzv. počítačová demencia. Osobnosť dieťaťa nevie rozlišovať medzi virtuálnou a skutočnou realitou. To, čo vidí na monitore počítača, mobilu alebo na televízore, podvedome vníma ako realitu. Deti v dôsledku neustáleho sedenia pred televízorom či počítačom bolí nielen hlava, ale trpí aj krčná chrbtica. Okrem toho majú zvýšené riziko vzniku obezity. Už málokedy vidíme deti behať po ulici. Miesto toho trávia každú voľnú chvíľku s očami zapichnutými do displeja nejakého zariadenia. Mnohí z nich pri výpadku elektriny či internetu pociťujú paniku. A to nie je všetko. Ako rastú, umelý svet technológie na nich zanecháva čoraz ničivejšie dôsledky.

Negatíva, s ktorými počíta len málokto z nás

Photo by Erik Lucatero on Unsplash

Skupina popredných psychológov z Univerzity College v Londýne študovala viac než dvetisíc dospelých, pričom prišla k znepokojivým záverom. Zistili, že v priemere trávi dospelý človek denne šesť hodín pred obrazovkou. Teda mobilom, televízorom či počítačom. Dopad týchto výdobytkov techniky ne na naše zdravie ničivejší, než by sa na prvý pohľad zdalo. Práve tieto technológie negatívne ovplyvňujú správanie v medziľudských vzťahoch, našu koncentráciu a zároveň nás izolujú od skutočného, reálneho sveta.

Reklama/advertisment:

Reklama/advertisment: