Reklama/advertisment:
Len pred pár dňami vedci predstavili výsledky kontroverznej štúdie, v ktorej sa tvrdí, že až 25 šálok kávy denne predstavuje bezpečnú hranicu pre naše srdce. Štúdia, ktorú vykonala nadácia British Heart Foundation, však vyvolala vlnu odporu. Odborníci z viacerých oblastí tvrdia, že vyvádzanie takýchto záverov je nezodpovedné a môže mať za následok šírenie dezinformácií. Tak kde je vlastne pravda?
Reklama/advertisment:
Podľa štúdie British Heart Foundation by si naše srdce malo bezpečne poradiť až s 25 kávami denne, čo predstavuje akýsi strop. Zistili to na základe širokospektrálnej štúdie, ktorej sa zúčastnilo viac ako 8-tisíc dobrovoľníkov z Veľkej Británie. Vedci rozdelili analyzovaných účastníkov štúdie do troch skupín. Prvú tvorili ľudia, ktorí vôbec nepili kávu, v druhú kávičkári, ktorí vypili jednu až tri šálky kávy denne a do poslednej patrili milovníci kávy, ktorí neskončili pri tretej káve. Na základe výsledkov magnetickej rezonancie (MRI) vedci zistili, že nadmerné pitie kávy nijako negatívne nevplýva na spevnenie ciev, čo môže viesť k mŕtvici či infarktu.

Odborníci tvrdia, že s kofeínom by sme to určite nemali preháňať
Táto štúdia určite potešila nejedného milovníka kávy, ktorý sa nevie odtrhnúť od obľúbeného nápoja. Avšak odborníci bijú na poplach. „Podľa môjho názoru je to dosť hlúpe a nezodpovedné hlásenie,“ tvrdí doktor David Katz. Zdôrazňuje to, že ak sa nedokázal negatívny vplyv na jeden faktor, to neznamená, že nadmerné pitie kávy prináša so sebou množstvo rizík. Podľa jeho slov je dôležitejšie, že extrémna konzumácia kávy je pravdepodobne spojená s poškodeniami, ktoré nesúvisia so srdcom (alebo aspoň nesúvisia priamo), ako je napríklad nespavosť, nepokoj, poruchy metabolizmu, mikroflóry či hustota kostí.
Reklama/advertisment:
Reklama/advertisment: