Naši priatelia výrazne ovplyvňujú hmotnosť. Vedci vysvetľujú, prečo je to tak

0
Photo by Helena Lopes on Unsplash

Reklama/advertisment:

Naši blízki majú výrazný vplyv na to, koľko vážime. Všimli ste si, že ľudia, ktorí žijú dlhšie spolu, sa na seba po čase začnú fyzicky podobať? Nie je nič nezvyčajné, ak trpia nadváhou nielen rodičia, ale aj deti. Na druhej strane aj rodinu športovcov rozoznáte na prvý pohľad. Podľa záverov vedy nás však neovplyvňujú len rodinní príslušníci, ale aj priatelia. Vedci sa pokúšajú vysvetliť, prečo je to tak.

Obezitou sa môžeme “nakaziť”

Photo by rawpixel on Unsplash

Reklama/advertisment:

A to podľa vedy takmer doslova. V štúdii publikovanej v karentovanom magazíne New England Journal of Medicine si vedci vzali na mušku viac než 12-tisíc respondentov, navzájom prepojených cez sociálne siete. Práve oni im umožňovali sledovať, ako naši priatelia a známi nepriamo ovplyvňujú našu hmotnosť. V netypickej štúdii zistili, že ak sa u jednotlivca zvyšovala hmotnosť, začala sa zvyšovať hmotnosť aj u jeho známych.

Na základe analýzy výsledkov vedci uverejnili graf, ktorý jednoznačne dokazuje tento vplyv. Ak váš priateľ začne priberať, riziko vzniku obezity sa u vás zvýši až o 57 percent. V prípade, že začne priberať vaša sestra, sa toto riziko zvýši až o 40 percent, v prípade partnera je toto riziko “len” 37 percent. To sú údaje, nad ktorými sa určite oplatí zamyslieť. Toto ovplyvňovanie je maximálne do troch stupňov odlúčenia. Teda ak obezitou bude trpieť priateľka priateľkinej priateľky, na vašu hmotnosť to nebude mať už žiaden dopad.

Reklama/advertisment:

Reklama/advertisment:

Nezáleží na vzdialenosti

Photo by Bec Brown on Unsplash