Dajte si kávičku. Podľa vedcov nie je taká škodlivá, ako sa nás snažia presvedčiť médiá

0
Photo by Lex Sirikiat on Unsplash

Reklama/advertisment:

O káve kolujú rôzne mýty. Ľudia sa delia do dvoch skupín. Prvá nedá na tento lahodný mok dopustiť, zatiaľ čo druhá, neraz prudko alternatívna, v nej vidí čisté zlo. Ak sa bez toho nápoja neviete zaobísť ani vy, máme pre vás vynikajúcu správu. Vedci totiž to odporúčajú až 4 kávy denne. Presne pri takomto množstve má z nej telo maximálny úžitok.

Reklama/advertisment:

Priznám sa, že ja patrím k prvej skupine zarytých kávičkárov. Len čo rozlepím oči, bežím ku kávovaru a započúvam sa do zvuku mlynčeka, ktorý mi zomelie prvú šálku kávy. No nie vždy si ju viem vychutnať bez výčitiek. Vraj dehydruje organizmus (čo sa však doposiaľ nepodarilo nikomu dokázať), zaťažuje trávenie (môže byť, keď ju pijete na lačný žalúdok), plus má stotisíc negatívnych vedľajších účinkov, nad ktorými sa mi nechce rozmýšľať. Prečo? Lebo i teraz, pri písaní článku si vychutnávam svoje espresso.

Preto ma potešili výsledky štúdie, ktorej sa (konečne) podarilo dokázať, že káva nie je takým strašiakom, ako nám tvrdia alternatívne médiá.

Reklama/advertisment:

Reklama/advertisment:

Až štyri šálky denne…

Photo by Mikesh Kaos on Unsplash

…presne to je podľa vedcov množstvo, ktoré je ešte v norme. Samozrejme to platí v prípade relatívne zdravého človeka, ktorý netrpí na vysoký krvný tlak, neprekonal tri mozgové porážky a vyhýbajú sa mu aj ostatné neduhy. Pozitívne účinky kofeínu na náš organizmus potvrdzuje štúdia publikovaná v časopise PLOS Biology. Práve tá prišla k výsledkom, ktoré jednoznačne potvrdzujú pozitívny vplyv kofeínu najmä na náš kardiovaskulárny systém.

Zelená pre srdce

Photo by Nathan Dumlao on Unsplash