Často zabúdate? Vyskúšajte túto jednoduchú techniku, ktorá vám výrazne zlepší krátkodobú pamäť

0
Photo by AbsolutVision on Unsplash

Reklama/advertisment:

Ak neustále hľadáte veci a neviete si spomenúť na to, čo ste chceli urobiť len pred niekoľkými sekundami, komplikuje to život nielen vám, ale aj okoliu. Najmä ak zo svojej zábudlivosti obviňujeme ostatných. Ak aj vám často množstvo vecí vyfučí z hlavy, je načase trošku popracovať s krátkodobou pamäťou. Môžete sa zahrať pexeso, lúštiť krížovky či pustiť sa do rôznych vedomostných kvízov. No nielen to. Nová štúdia publikovaná v magazíne Cognition  predstavila jednoduchú techniku, ktorá vám pomôže zabojovať s deravou pamäťou.

Chôdza dozadu môže zlepšiť krátkodobú pamäť

Reklama/advertisment:

Ak aj vy nechápavo dvíhate obočie nad touto metódou, veda vysvetľuje, prečo je to tak. Na vzorke 114 dobrovoľníkov skupina vedcov zistila, že nielen chôdza dozadu, ale už aj jej samotná predstava dokáže výrazne zlepšiť krátkodobú pamäť. Skúmaní ľudia mali za úlohu pozrieť si krátke video a potom sami rozhodnúť, či ostanú stáť na mieste, budú kráčať dopredu, alebo začnú chodiť dozadu. Následne im výskumný tím položil 20 otázok. Dobrovoľníci, ktorí sa rozhodli kráčať dozadu, odpovedali správne o dve otázky naviac, než ostatní.

Reklama/advertisment:

Reklama/advertisment:

X Factor Dancing GIF - Find & Share on GIPHY

Podľa vedcov z Univerzity v Roehamptone tento výsledok nie je len vecou náhody, keďže sa opakovane potvrdil pri rôznych variáciách experimentu. Všetky pokusy jednoznačne poukázali efektívnosť chôdze dozadu (približne 30 metrov) pri naštartovaní krátkodobej pamäte.

Stačí aj samotná predstava

Ak sa nachádzate v situácii, v ktorej nie je spoločensky prijateľné, aby ste začali chodiť ako rak, skúste si aspoň mentálne predstaviť tento proces. Podľa vedcov by ste mali dosiahnuť rovnako pozitívny výsledok.