Ako často treba si vymieňať posteľnú bielizeň? Odborníci poukazujú na jasné číslo

0
Photo by alan KO on Unsplash

Reklama/advertisment:

Ľahnúť si večer do čistej voňavej posteľnej bielizne. To je niečo, čo je príjemné vari každému z nás. Ako často si však máme meniť plachtu a obliečky? Zatiaľ čo v hoteloch nám prádlo vymenia už po pár dňoch, doma ho meníme väčšinu po niekoľkých týždňoch. Ak ste sa niekedy zamysleli nad tým, ako často si teda máme prať posteľnú bielizeň, prinášame vám vedecky overenú odpoveď.

Špinavá bielizeň je rajom pre mikroorganizmy

Photo by Toa Heftiba on Unsplash

Reklama/advertisment:

To najdôležitejšie, čo sa deje s našou posteľnou bielizňou, nevidíme očami. Ak ste príliš leniví na to, aby ste si prezliekli posteľné prádlo častejšie než raz za niekoľko týždňov či dokonca mesiacov (!), možno vás k tomu nakopne tento hygienický dôvod.

Naša pokožka sa každý deň zbaví približne 30-tisíc až 40-tisíc odumretých buniek. Väčšina z nich končí v posteľnej bielizni, ktorá sa môže stať hojnou pôdou pre množenie rôznych mikroorganizmov. Pri odumretých bunkách to však nekončí. Pripočítajte k ním pot, výlučky z pohlavných orgánov, slzy či dokonca čiastočky stolice, ktoré končia v posteľnej bielizni a to najmä v prípade, že spávate nahí.

Reklama/advertisment:

Reklama/advertisment:

Minimálne raz za týždeň

Podľa odborníkov by sme si posteľné prádlo mali vymieňať minimálne raz za týždeň. Frekvenciu vymieňania však ovplyvňuje viacero faktorov. Častejšie by ste ho mali meniť v prípade, že: