Ako často sa sprchovať? Každodenná sprcha nie je pre každého

0
pixabay.com

Reklama/advertisment:

Sú rituály, ktoré dodržiavame každý deň. Možno k ním patrí aj rýchla sprcha. Po príchode z práce neraz naše kroky vedú priamo do kúpeľne. Skočíme pod sprchu a prúdom vlažnej vody sa snažíme zo seba zmyť všetok stres. Dermatológovia však tvrdia, že pričasté sprchovanie zbavuje pokožku hydratácie a v skutočnosti každodenná sprcha nemusí byť vhodná pre každú pokožku.

Reklama/advertisment:

Ako často sa máme teda sprchovať? Rôzni dermatológovia majú na sprchovanie rozličné názory. Vo všeobecnosti platí pravidlo. Ak vám vyhovuje každodenná sprcha a máte pocit, že sa vám nevysušuje pokožka, pokojne v tom môžete pokračovať. Ak sa sprchujete dokonca viackrát za deň, určite nepoužívajte zakaždým sprchové gély či iné prípravky. Ak sa potrebujete len rýchlo osviežiť, stačí sa osprchovať len čistou vodou.

Frekvencia sprchovania závisí od nášho životného štýlu

Ak pracujete ako drevorubač, určite je pre vás každodenná sprcha nevyhnutnou záležitosťou. Pri sedavom zamestnaní, pri ktorom sa priveľmi nezašpiníte, ani pri ňom nevydáte zvýšenú fyzickú námahu, môžete raz za čas sprchu pokojne preskočiť. Sprchovaním sa predovšetkým zbavujeme odumretých buniek, špiny, zápachu a potu. Neraz nás nabudí a osvieži. To je tiež faktor, pre ktorý radi chodíme do sprchy.

Reklama/advertisment:

Reklama/advertisment:

pixabay.com

“Pre väčšinu ľudí nie je každodenné sprchovanie potrebné. Je to skôr akási spoločensky zaužívaná norma, ktorá však nemá žiadne biologické opodstatnenie,”uvádza pre portál Self.com dermatologička Emily Newsom.