Voľba zohráva v našom živote kľúčovú rolu. Čo by ste mali vedieť ešte predtým, než sa rozhodnete

0
Photo by Wil Stewart on Unsplash

Reklama/advertisment:

Vedeli ste, že denne urobíme v priemere až 35-tisíc rozhodnutí? Samozrejme, väčšina z nich nemá na náš život fatálny dopad. Až 99,74% z nich urobíme podvedome. Patria medzi ne postielanie postele, ranná šálka kávy, umývanie zubov či iné drobnosti, pri ktorých samotný moment voľby ani nezaregistrujeme.  Dnes sa však zamyslíme nad zvyšným 0,26% rozhodnutí, ktoré sú skutočne náročné a môžu zmeniť veľa. Ak patríte medzi ľudí, ktorí stále váhajú, určite vám pomôžu tieto informácie.

Zodpovednosť zohráva kľúčovú úlohu

rawpixel.com

Reklama/advertisment:

Čím máme k dispozícií viacero možností, tým ťažšie sa rozhodujeme. Podľa odborníkov je dobré rozhodnúť sa čo najskôr. Príliš veľa času na rozmyslenie je nám viac na škodu. V skutočnosti čím viac váhame a zvažujeme kľúčovú možnosť, tým sme nešťastnejší, keď sa už konečne rozhodneme. Naša myseľ sa totiž to začne prikláňať k presne opačnej možnosti.

Najväčší stres nám spôsobuje, keď sme príliš naviazaní na správnu možnosť

Niekedy sa tak veľmi sústredíme na tú najlepšiu možnosť, že nám paradoxne unikne. Pri rozhodovaní sa vo všeobecnosti riadime jedným z dvoch základných princípov:

Reklama/advertisment:

Reklama/advertisment:

  1. Zameranie na hodnotenie

V prvom prípade sa pri rozhodovaní riadime najmä tým, čo je podľa nás správne. Je to základný kameň, ktorý nám pomáha orientovať sa v spletitej križovatke každodenných rozhodnutí.