Nedostatok spánku? Môže vás zabiť, aj zničiť vám kariéru

0
pixabay

Každý deň vstávajte v tom istom čase

Reklama/advertisment:

Každodenné prebúdzanie v rovnakom čase zlepšuje vašu náladu a kvalitu spánku tým, že reguluje cirkadiánny rytmus. Keď máte rovnaký čas prebudenia, váš mozog sa na to aklimatizuje a prechádza cez cyklus spánku, čím sa pripravuje na to, aby ste sa cítili oddýchnutí a čulí v čase prebúdzania. Zhruba hodinu pred prebudením sa hladiny hormónov postupne zvyšujú (spolu s telesnou teplotou a krvným tlakom). To je dôvod, prečo často zistíte, že ste sa prebudili tesne pred zvonením budíka.

pixabay

Nesnažte sa všetko dospať cez víkend

Reklama/advertisment:

Ak sa snažíte cez víkend „dospať“ zameškané, narobíte si viac škody ako úžitku. Výsledkom toho všetkého bude, že si úplne rozhádžete organizmus a cez týždeň sa vám bude stávať o to ťažšie.

Zistite, koľko spánku naozaj potrebujete

Množstvo spánku, ktoré potrebujete, je niečo, čo nemôžete kontrolovať, a vedci začínajú objavovať gény, ktoré to riadia. Problémom však je, že väčšina ľudí spí oveľa menej, než skutočne potrebujú. Skúste každý deň ísť spať o 30 minút skôr a sledujte, čo to spraví s vaším organizmom.

Reklama/advertisment:

Reklama/advertisment:

Večer už nepracujte

Keď pracujete vo večerných hodinách, ste v napätí aj v čase, keď sa máte pripravovať na spánok a relaxovať. Nedávne prieskumy ukazujú, že zhruba 60% ľudí si kontroluje svoje smartfóny kvôli pracovným e-mailom, až kým nespia. Aj preto je dobré telefón na noc vypínať.