Fínsko sa rozhodlo svojským spôsobom bojovať stresu. A to finančným príspevkom, ktorý môžu dostávať cudzinci až po dobu dvoch rokov

0
pixabay
pixabay

Reklama/advertisment:

Stres z nedostatku finančných prostriedkov môže byť naozaj silná káva. Človeka ohromuje, stále je v strehu, pretože čaká na “ľúbostné listy” od svojich veriteľov. Ozve sa banka, poisťovňa či sused, ktorému dlhuje nejaké to euro. Fínsko však myslí na duševné zdravie svojich obyvateľov a tak prichádza s naozaj revolučným nápadom…

Reklama/advertisment:

V týchto dňoch vo Fínsku spustili pilotný projekt, ktorý je naozaj radikálny. Viac ako 2-tisíc ľudí dostane mesačne počas dvoch rokov príspevok vo výške 560 €.  Skvelé na tom je, že sa nemusia nikomu spovedať, na čo minuli peniaze. Je to len ich vec, na čo ich použijú.

Marjukka Turunen, riaditeľka KELA, fínskej agentúry, ktorá sa venuje poisteniu, hovorí, že tento model môže mať neuveriteľne priaznivý dopad na zdravie obyvateľov. Ak nemajú “na krku nôž,” ľahšie sa im dýcha a tak zároveň môžu oveľa jednoduchšie nájsť východisko zo svojich problémov.

Reklama/advertisment:

Reklama/advertisment:

“Mali sme jednu ženu, ktorá tvrdila, že sa vždy bála, keď jej zazvonil telefón, pretože čakala, že jej Úrad práce navrhne zamestnanie. Háčik bol v tom, že ak by išla pracovať, nemal by sa kto postarať o jej ťažko chorých rodičov,” tvrdí Marjukka. Takto sa o nich môže starať aspoň určitý čas. Dva roky nie je až taká krátka doba, aby sa neukázali nové možnosti.