JANUHAIRY: Kontroverzná výzva, ktorá má zmysel

0
instagram.com/janu_hairy

Reklama/advertisment:

Sú témy, o ktorých sa nehovorí. Jednou z nich je aj ochlpenie na rôznych častiach ženského tela. Pred pár desiatkami rokov to bolo niečo normálne. V dnešnej spoločnosti je však skôr prezentované ako hnus, ktorého sa treba čo najskôr zbaviť. A zbaviť ženské ochlpenie nepeknej stigmy sa snaží inicatíva #Januhairy. Ak sa vám zapáči jej myšlienka, mohli by ste sa do nej zapojiť aj vy.

Reklama/advertisment:

Hlavná otázka, ktorú si však musíte položiť, znie: “Dokázali by ste si neodstraňovať chĺpky počas celého januára?”

Čo muži môžu a ženy nie

View this post on Instagram

Takže, prešla som si veľa obdobiami. Od problémami s tetániou, cez psychické problémy až po vyliečenie ( vďaka bohu).Načo sa Vám tu sťažujem? Lebo chcem vysvetliť včerajšiu “kauzu” “zdrb začo môžeš”. Kým Vy si vylievate svoje narážky na mňa, je tu ten čo to prijíma a číta, tentokrát ja. Vyčítali ste mi moje reakcie, že neviem gramatyku alebo že si farbím vlasy. Ale ako by ste sa vy postavili k týmto veciam? Ako by ste vy reagovali keby Vám píšu už cca rok, rôzne narážky, že som kurva, ako to vyzerám, že sa neholím..atď. Chcela by som vidieť ako by ste sa vy postavili k týmto všetkým “problémom” a ako by ste s nimi bojovali. Ja, najprv som s tým mala veľké problémy, trápilo ma to, fakt sa ma to dotklo. Už veľa krát som s rodičmi chcela ísť na políciu..ale vždy to prestalo a po čase zase začalo. Lenže, začalo mi byť lepšie. Konečne som sa postavila na nohy a tým som sa obrnila proti všetkým neprajníkom a tým čo ma odsudzovali. Kto som? Môžem povedať, že sebavedomé dievča, ktoré si ide za svojím a chce s vami zdieľať svoje pocity a urobiť aspoň malý kúsok dobra v tomto svete. Vaše poznámky, mi píšte kľudne ďalej, rada si to prečítam. A áno, na fotke mám zmenšený nos a zväčšené pery. ———————————————————— #makeup #concealer #bronzer #contour #powder #lips #liquidlipstick #mattelipstick #eyebrows #eyeshadow #eye #glitter #mascara #beauty #highlighter #todaymakeuplook #makeupfortoday #girls #girl #makeupgirl #followforlike #liketime #likeforlikes #follow4like #likeforfollow #like4likes @makeupartist_skcz #januhairy

A post shared by Dieťa Ohnivých Kvetov (@godsbigsin) on

Reklama/advertisment:

Reklama/advertisment:

Iniciatíva #Januhairy (zložená z dvoch slov January – január, a hairy – ochlpenie), vznikla ako odozva na iniciatívu Movember, počas ktorej sa muži na mesiac vzdali žiletiek. A prečo to, čo je povolené mužom, by nemalo byť dovolené aj nežnejším polovičkám?

Januhairy má na svedomí 21-ročná študentka Laura Jackson, ktorá študuje herectvo a chce poukázať na negatívne komentáre, ktorým sa nevyhla práve vďaka ochlpeniu. Študentka herectva na Exeter University si kvôli hereckej úlohe musela nechať narásť chlpy. Ako sama prezrádza vo svojom statuse, stalo sa niečo, čo nečakala:

View this post on Instagram

Hi I’m Laura, the gal behind Januhairy! I thought I would write a little about my experiences and how Januhairy came about… I grew out my body hair for a performance as part of my drama degree in May 2018. There had been some parts that were challenging for me, and others that really opened my eyes to the taboo of body hair on a woman. After a few weeks of getting used to it, I started to like my natural hair. I also started to like the lack of uncomfortable episodes of shaving. Though I felt liberated and more confident in myself, some people around me didn’t understand why I didn’t shave/didn’t agree with it. I realised that there is still so much more for us to do to be able to accept one another fully and truly. Then I thought of Januhairy and thought I would try it out. It’s a start at least . . . I have had a lot of support from my friends and family! Even though I had to explain why I was doing it to a lot of them which was surprising, and again, the reason why this is important to do! When I first started growing my body hair my mum asked me “Is it you just being lazy or are you trying to prove a point?” . . . why should we be called lazy if we don’t want to shave? And why do we have to be proving a point? After talking to her about it and helping her understand, she saw how weird it was that she asked those questions. If we do something/see the same things, over and over again it becomes normal. She is now going to join in with Januhairy and grow out her own body hair which is a big challenge for her as well as many women who are getting involved. Of course a good challenge! This isn’t an angry campaign for people who don’t see how normal body hair is, but more an empowering project for everyone to understand more about their views on themselves and others. This picture was taken a few months ago. Now I am joining in with Januhairy, starting the growing process again along with the other wonderful women who have signed up! Progress pictures/descriptions from our gals will be posted throughout the month. Lets get hairy 🌵 #januhairy #bodygossip #bodyhairmovement #happyandhairy #loveyourbody #thenaturalrevolution #natural #hairywomen #womanpowe

A post shared by Januhairy (@janu_hairy) on

“Spočiatku to bolo náročné a nepohodlné, no nakoniec som si na ochlpenie zvykla. Nezvykla som si však na narážky okolia, ktorí neakceptovali moje rozhodnutie. Preto dúfam, že práve kampaň Januhairy zmení pohľad ľudí na ženské ochlpenie.” Tejto odvážnej žene fandia ľudia z celého sveta.

Nie je v tom lenivosť

Laura tvrdí, že spočiatku ani jej matka nechápala jej rozhodnutie. “Si lenivá, alebo chceš tým niečo dokázať?” spýtala sa jej, keď videla, ako jej dieťa prestalo bojovať proti telesnému ochlpeniu. Taktiež pochopila, že ženy, ktoré sa neholia, sa dostávajú pod paľbu kritiky a nepríjemných pohľadov. Pritom sú to všetko inteligentné ženy, ktorým nechýba starostlivosť o osobnú hygienu.

Žiadna agresívna kampaň, práve naopak

View this post on Instagram

#januhairy Fuzzy tattooed legs unite!! ✌

A post shared by Stefanie Huber (@mondo_retro) on