Prečo sa Dunajská ulica prezýva ako Satinského?

0
instagram.com (https://www.instagram.com/p/BiOgvEbgGyt/?tagged=juliussatinsky)

Reklama/advertisment:

Pravému Bratislavčanovi iste netreba vysvetľovať, kde sa Dunajská ulica nachádza. Okrem množstva preslávených obchodov a podnikov, do ktorých večer môžete zamieriť, sa stala chýrnou i vďaka tomu, že na nej bývala dnes už nebohá legenda slovenského divadla. Áno, presne tak. Július Satinský sa zapísal do mnohých sŕdc ako všestranne umelecky nadaný človek, ktorý bol súčasťou, ba dokonca i autorom mnohých scénok, dialógov, celovečerných programov, dokonca napísal i zopár kníh.

Reklama/advertisment:

Od 29. decembra 2002 však utrpeli divadelné dosky veľkú stratu, keď Július Satinský zomrel. Jeho pamiatku sa spoločnosť CZ Slovakia rozhodla uctiť si iniciovaním osadenia sochy jeho podobizne. Socha je dielom známeho akademického sochádza Svetozára Ilavského, ktorý ju vyobrazil tak, aby bolo jasné, že načúva zvukom Dunajskej ulice. Dielo však nevyzerá celkom tradične.

Reklama/advertisment:

Reklama/advertisment:

Nie každému sa páči najmä lesklý materiál, z ktorého je socha vytvorená a označujú sochu za gýč. Vyjadril sa k nej i historik Tomáš Štrauss, ktorý tvrdí, že Staré mesto zaplavila lacná zábava.  „Napríklad pod zemou ukrytý rozviedčik, vojak, ktorý za vaším chrbtom nazerá, čo čítate. Paparazzi, schovaný nenápadne za rohom. Bratislava nie je Las Vegas, mesto vybudované v púšti, ktoré musí lákať turistov pobavením za každú cenu,“ hovorí Štrauss.

Sochu odhalil Satinského nerozlučný kolega Milan Lasica.  „Som rád, že je socha antikórová, lebo to naznačuje, že pamiatka Jula Satinského nikdy nezostarne,“ potešil sa. Satinského manželku Vieru veľmi potešilo, koľko ľudí akcia prilákala. „Dúfam, že sa vám socha bude páčiť tak ako nám,“ povedala dáma, ktorej manžel sa počas života sťahoval päť ráz a vždy len na Dunajskej ulici. Výtvarník Svetozár Ilavský, ktorý na soche pracoval takmer dva roky, zase nešetril chválou na jej adresu. „Manželky umelcov, to býva diagnóza. Satinská je však slniečko,“ hovorí. A práve slnečno bolo i v slávnostný deň odhalenia. Podľa Satinskej má pekné počasie na svedomí práve sám Julo.
https://quar.sk/cestovanie/kam-na-rande-v-bratislave-6-nezabudnutelnych-miest/