Bol najvzdelanejším mužom storočia: Citáty Omara Chajjáma vám predstavia učenca, o ktorom ste asi nepočuli

0
Photo by Reza Payandeh on Unsplash

Reklama/advertisment:

S menom Omara Chajjáma som sa stretla v sérii kníh Sensei zo Šambaly od ukrajinskej autorky Anastázie Novych. A keď som sa začítala o genialite tohto perzského básnika, o ktorom som predtým v živote nepočula, doslova mi padla sánka. V škole sa učíme o Isaacovi Newtonovi, no nikto nám nepovie o tom, koho práce si “požičal.” Omar Chajjám je muž, ktorý si rozhodne zaslúži viac pozornosti.

Za jeden život môžete toho stihnúť skutočne veľa

Autor: Původně soubor načetl Atilin na projektu Wikipedie v jazyce francouzština – Na Commons přenesl z fr.wikipedia uživatel Bloody-libu pomocí nástroje CommonsHelper., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16492805

Reklama/advertisment:

Čo všetko sa dá stihnúť za jeden ľudský život? Absolvovať školu, vybudovať akú-takú kariéru a založiť si rodinu. Avšak Omar Chajjám mal za sebou taký plodný život, že zanechal v dejinách poriadne hlbokú stopu.

Narodil sa 24. mája 1048, pričom zomrel 11 decembra 1131. Bol nielen vynikajúcim iránskym vedcom, ale aj matematikom, filozofom, astronómom a básnikom. Mnohé jeho vedecké práce doposiaľ nie sú preskúmané, pretože to, čo v nich objasňuje, ďaleko presahuje znalosti nielen 12. storočia, ale aj dnešnej doby.

Reklama/advertisment:

Reklama/advertisment:

Stal sa žiakom slávneho Avicennu

Avicenna bol známym perzským lekárom a prírodovedcom, ktorý zasväcoval Omara do tajov prírody. Omar bol učenlivý žiak s geniálnou pamäťou, ktorý čoskoro predbehol svojho učiteľa. Získanú múdrosť Omar ukrýval do štvorverší, ktoré sú plné symbolov a inotajov. Ak ich však budete čítať s otvoreným srdcom, pochopíte ich pravému významu.

Citáty, ktorá vás obohatia

Toto je výber tých najlepších z nich: