Videli ste už niekedy „Aurora Australis“ – polárnu žiaru Austrálie? Rozžiarila sa na austrálskej oblohe a je rovnako nádherná ako jej „severská sestra“!

0

Reklama/advertisment:

Ak hovoríme o polárnych žiarach, väčšinou myslíme polárnu žiaru na Severnom póle, ale tentokrát amatérsky fotograf zachytil takúto žiaru na opačnej polovici zemegule! Skvostné farby zobrazujúce sa na austrálskej oblohe, ktoré Philip Dubbin od-fotil sú zachytené v oslnivej časovej línii.

 

 

Reklama/advertisment:

Dubbin, 53, je IT pracovník cez deň, ale v noci sa presúva do Mushroom Reef v Melbourne, blízko Mornington Peninsula. „Sledovanie polárnej žiary je tak relaxujúce, ale zároveň i vzbudzujúce úctu.“, povedal Philip pre denník Daily Mail. „Špeciálne v pokojnú a tichú noc – i keď neuvidíme čisté farby voľným okom, pokiaľ nie je búrka.“ V tú noc dokonca zachytil padajúcu hviezdu v pozadí.

 

 

Tento magický vizuálny fenomén je popisovaný ako vlastná verzia polárnej žiary v južnej hemisfére. Objaví sa keď elektricky nabité elektróny a protóny zrýchlia naprieč zemskému magnetickému poľu a „zrazia sa“ s neutrálnymi atómami v najvyššej vrstve atmosféry.

Reklama/advertisment:

Reklama/advertisment:

 

 

 

 

Zdroj: www.boredpanda.com