Bronzová socha nadživotnej veľkosti bájneho spisovateľa ako dar deťom a Bratislave

0
pixabay.com (https://pixabay.com/sk/hans-christian-andersen-plastika-271451/)

Reklama/advertisment:

Kto by nepoznal Hansa Christiana Andersena, však? Bájneho rozprávkara na Slovensku preslávil nie len jeho jemnocit, ktorý do svojej tvorby vkladal, no najmä fakt, že inšpiráciu pre jednu zo svojich najznámejších rozprávok Dievčatko so zápalkami, našiel práve v našom hlavnom meste. Povedal, že si počas večernej prechádzky po Bratislave jedno také dievčatko všimol a viac mu nedalo zaspať.

Kristína Nemcová

Reklama/advertisment:

No to nie je všetko, čo si Andersen všimol. Po návšteve Slovenska si v roku 1841 do svojho cestovateľského zápisníka napísal, že Bratislava je krásne mesto, plné pekných dievčat a dobrého vína. A my s ním nemôžeme nič iné, ako len súhlasiť. Práve tento chýrny spisovateľ inšpiroval popredného slovenského sochára Tibora Bartfaya, ktorý vytvoril jeho sochu v nadživotnej veľkosti. Je vysoká viac ako tri metre a celá z viacfarebného bronzu. Jej hodnota je viac ako 100 tisíc eur. Odhalená bola 2. júna v roku 2006 na Hviezdoslavovom námestí oproti hotelu Danube.

pixabay.com (https://pixabay.com/sk/bratislava-mesto-slovensko-hrad-1092704/)

Dominuje na nej sám spisovateľ, ktorý je obklopený typickými symbolmi jeho rozprávok a má na sebe osadené dve tabule s výpovednou hodnotou. Na prvej je vyrytý citát zo spisovateľovho denníka: „Hádam si raz spomeniete na cudzinca, ktorý navštívil vaše mesto.“ a zmienka toho, že sochu Tibor Bartfaya venuje Bratislave a deťom. Na druhej tabuli sú vyryté všetky mená, ktoré hocako prispeli na výrobu tejto sochy. Menšou zaujímavosťou možno je, že ľudia, ktorí prispeli, boli zväčša súkromní sponzori. V okolí sochy sú v dlažbe uložené rôznofarebné kamene, ktoré predstavujú lupene kvetov.

Reklama/advertisment:

Reklama/advertisment: